2012. január 5. 15:56.

egyetemistak Az állam 34.000 hallgató képzését fizeti ki teljesen, továbbá 15.500 diák tandíjának a felét állja – derül aki az elfogadott felsőoktatási keretszámokból. A többi egyetemistának és főiskolásnak saját magának kell fizetnie az iskolát. Hoffmann Rózsa államtitkár reményei szerint nem csökken majd a hallgatók összlétszáma.

Míg 2011-ben 53.000 államilag finanszírozott hely várta a hallgatókat, addig 2012 szeptemberében már csak 33.927 ilyen hely lesz. A tandíjmentes hallgatók zömét a műszaki, a természettudományi és az informatikai szakokra veszik majd fel. További 15.550 olyan hallgatót is felvesznek az intézmények, akik úgynevezett részösztöndíjasok lesznek, vagyis a tandíj felét átvállalja az állam, a fennmaradó részt pedig a diákoknak kell fizetniük. A többi, azaz önköltséges tanulónak ki kell fizetnie a képzés teljes díját.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szerint az eddigi évekhez hasonlóan most is bárki bejuthat a felsőoktatási intézménybe, aki teljesíti a minimális feltételeket. A maximálisan elérhető 500 pontból idén legalább 240-et kell megszerezni, hogy valaki állami ösztöndíjasként, részösztöndíjasként vagy önköltséges hallgatóként folytathassa tanulmányait valamelyik felsőoktatási intézményben.

A részösztöndíjas és az önköltséges hallgatók igénybe vehetik majd a Diákhitel 2-t, aminek az a lényege, hogy a hitelt nem a kezébe kapja  a hallgató, hanem egyből a felsőoktatási intézményhez kerül. Ha a diák munkába áll, akkor a hitelt a munkahely adó- és járulékmentes juttatásként törlesztheti.

Természetesen megmard az eddig ismert diákhitel is, amit a hallgató kézhez kap és saját belátása szerint szabadon felhasználhat. Diákhitelként most évi 400.000 forint igényelhető. Miután a diák munkába állt, a fizetéséből vonják le a törlesztőrészleteket.

Az állam a mesterképzéseken 19.600 hallgató tanulmányait finanszírozza, valamint 500 diák képzését a közigazgatási, rendészeti, katonai mesterképzéseken és 1.300 hallgató képzését a doktori programokon.

Két hét múlva, a felvételi tájékoztató internetes kiadásából tudhatják meg a hallgatók, hogy az egyes felsőoktatási intézményekben mennyit kell fizetni az önköltséges képzésekért.

A következő híreink is érdekelhetik:

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=3035 w=320 h=80 float=left]A rendőrök tavaly év végén egy zavarodott férfire lettek figyelmesek a főváros 8. kerületében. A férfiról ...