2011. július 6. 8:53.

papucs A kényelmesnek hitt nyári cipők és papucsok többet árthatnak az egészségünknek, mint hisszük. A 20-as éveink végétől megjelennek az első lábpanaszok, amik miatt a lapos papucsokat, divatos balerinacipőket és műanyag klumpákat részesítjük előnyben. Nem árt azonban vigyázni ezekkel a lábbelikkel. Sokszor hallani, hogy Magyarország a lúdtalpasok országa, pedig a fiatalok többsége még nem szenved a betegségben.

Aktív izommunka következtében 6-8 éves kor között alakul ki a normális lábboltozat, így gyermekkorban fontos a rendszeres mozgás. Az aktivitást jó lenne megőrizni kamaszkorban is, amikor a csontok hirtelen megnőnek. Az évek előrehaladtával egyre gyakrabban fordulnak elő lábpanaszok, ami abból ered, hogy a végtagok nem járásra, hanem függeszkedésre vannak – mondja dr. Mező Róbert ortopéd főorvos. Körülbelül 25 éves korunktól jelennek meg a kínzó lábfájdalmak. A lábközép alatt nincs izom, csak vékony kötőszövet, így előbb-utóbb fájni kezd – mondja dr. Mező Róbert.

Ha fáj a lábunk, akkor ösztönösen a kényelmes lábbeliket keressük, és nyáron gyakran veszünk fel lapos talpú papucsot, balerinacipőt vagy műanyag klumpát. Ezek pedig mind ártanak a lábnak.

A lapos talp épp olyan ártalmas, mint a tűsarok. A kezdődő lúdtalphoz 2-3 centiméter magas sarok ajánlott, mivel abban kevésbé feszül meg az Achilles-ín, így kisebb mértékben mozdul el oldalra a bokacsont, vagyis enyhébb lesz a fájdalom. A lapos talpú cipő vagy papucs hordása által jobban bebukik a boka, ettől elfordul a térd, kitolódik a csípő, amit derékból próbálunk kompenzálni. Ennek eredményeként fájni fog a boka, a térd a csípő és a derék is – mondja a szakorvos. A látszatra kényelmesebbnek tűnő lapos talpú cipők helyett tehát inkább a néhány centiset hordjuk.

A túl magas sarkú cipők és szandálok viselete sem ajánlott. A nők esetében ezek a lábbelik a lábpanaszok legfőbb okai. A tűsarok miatt instabil lesz a boka, megnyúlnak az ínszalagok és felgyorsul a kopás. A lábközép fájni kezd, mivel túlterhelődik az előláb (a lábfej lábujjak felőli része).

A tehereloszlást segítheti a boltokban kapható szilikonos párna, azonban ezeket tudni kell használni, ugyanis nem mindegy, hogy hova tesszük. Nem a fájdalomhoz, hanem közvetlenül mögé kell helyezni.

A nyári olcsó anyagból, műanyagból készülő cipők megint csak ártalmasak a lábnak, ugyanis nem tud bennük szellőzni. Az egészséges láb járás közben izzad, ami a műanyag klumpában (hiába van rajta több lyuk) nem tud elpárologni. A talp alatt összegyűlik az izzadság, keveredik a porral, ami kitűnő táptalaj a baktériumoknak és a gombáknak. Ezeket a műanyag lábbeliket minden használat után fertőtleníteni kellene, hogy megelőzzük a makacs panaszokat.

A következő híreink is érdekelhetik:
Lapos has, feszes fenék

Lapos has, feszes fenék

2014. május 12. 6:05.
tips-to-follow-a-weight-loss-system-01-200x300

5 tévhit a lapos has eléréséről

2013. július 22. 15:50.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=1808 w=320 h=80 float=left]Az elmúlt fél év alatt Európa erősebb lett, ami a tagállamok megfeszített munkájának, na és persze ...