2016. február 22. 12:24.

Az egyik legnépszerűbb kutya, a német juhászkutya. Manapság a kisméretű ölebek nagyon elterjedtek a városi lakosság körében, ám vidéken még mindig túlnyomó részt német juhászkutyákat tartanak.

Ez a típus kiemelkedő intelligenciával, hűséges viselkedéssel és elsőrendű szimattal rendelkezik. Számára fontos a gazdája, a neki való megfelelés, így könnyen, hatékonyan tanítható, idomítható, kiképezhető. A mentőkutyák, a rendőrkutyák, vakvezető kutyák nagy része is német juhász. Szelíd, kedves, sokszor játékos állat, ám az idegenekkel szemben, saját területét, a rá bízott területet hajthatatlanul védi. Tartása egyszerű, étrendje sem kíván különleges megoldásokat és nagyon szívós fajta.

A német juhászkutyát nevezik farkaskutyának is, angolul pedig a German sheperd, Alsatian Wolfdog néven ismert. Származási helye nevéből kitalálható, Németországban tenyésztették ki, szintén nevéből következtethető, hogy juhászkodási feladatokra. A német tenyésztők hosszú folyamat alatt tenyésztették ki a nyájak őrzésére, a tenyésztés módja a megszokott szelekciós folyamat volt. Az állat ma is ismert, végső formája 1884-ban alakult ki, a végeredmény egy német lovassági kapitány, Max von Stephanitz tenyésztői tevékenységéhez köthető. Ezen dátum után tett szert a fajta a világszintű ismertségre. hamar népszerű lett, mert kiderült, hogy a legsokoldalúbb szolgálati kutya, így a munkakutyák között elsőszámúvá lépett elő.

Érdekesség, hogy az első és a második világháborúban is szolgált, feladata az aknák felkutatása, az egységek közötti összeköttetés biztosítása, sebesültek mentése volt.

A német juhászról, mint kutya fajtáról

A német juhászról, mint kutya fajtáról

Az állat megjelenése mindenki számára ismert. Roppant mód hasonlít az európai szürke farkasra, főleg az ordasszínű egyedek. Termete közepes, teste izmos, erős,jó küllemű formája nagyon kedveltté tette. Általában a hátrésze fekete, a végtagjai, hasi része, torok része világosbarna, sárgás, jellemző még az egyszínű fekete és ordasszín is. Az FCI azonban nem minden színváltozatot fogad el hivatalosan. Az állat marmagassága kan kutyák esetében 60-65 cm között mozog, a szukák kicsit alacsonyabbak, átlag 55-60 cm marmagassággal. Súlya változó, 25 és 40 kg között szokott lenni. A német juhászkutya feje arcorri és koponyai része egyenlő hosszúságú, orr felé elkeskenyedő.

Az orra mindig fekete színű, az állat szeme sötét színű, általában élénk, értelmes tekintet sugárzik belőle. A fülek felállóak, némileg előre irányba állnak, ezzel jól kiegyensúlyozva a fej alakját. Az állkapcsa rendkívül erős, ollósan záródó fogazata van. A nyaki és mellkasi rész erőteljes, de nem túlzó mértékben. Izmos, formás és izmossága ellenére mondhatjuk, hogy nyúlánk. Mellkasa mélyebb, míg hasa kissé felhúzott. A mellső lábak párhuzamosan állnak, hátsó lábait leginkább az erőteljesség jellemzi. A németjuhász farka vaskos, hosszú, általában a szőr is hosszabb rajta. Az állat szőrzete félhosszú, az aljszőrzete dús.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?
Duguláselhárítás és problémái

A dugulás nagyon összetett téma, ugyanakkor sokszor igen egyszerű megoldása van, ami egyébként radikális is lehet. A duguláselhárítás főleg szakember ...