2012. szeptember 12. 15:37.

Egy japán matematikus azt állítja, hogy megtalálta az abc-sejtés bizonyítását, mely a matematika egyik legfontosabb, még megoldatlan számelméleti problémája.

A 21. század egyik bravúros áttörése lehet Mohizuki Sinicsi, a Kiotói Egyetem matematikusának 500 oldalas bizonyítása. Amennyiben a bizonyítás megállja a helyét, akkor az a matematikára nézve nagy következményekkel járhat, sőt a titkosítás területét is teljesen átírhatja.

A sejtés a prímszámok közötti egyik kapcsolatot írja le, melyet 1985-ben David Masser és Joseph Oesterle egymástól függetlenül vetett fel, de egyiküknek sem sikerült megoldani.

A prímszámok azok a számok, melyek csak eggyel, valamint önmagukkal oszthatók.

szám

Megtalálták az abc-sejtés bizonyítását

„A sejtésről kiderült, hogy más problémák is következnek belőle, például részben a Nagy Fermat-tétel. A koncepció magában foglalja az úgynevezett négyzetmentes számokat is: ezek azok a természetes számok, amelyek nem oszthatók 1-nél nagyobb szám négyzetével. Egy n szám négyzetmentes része a legnagyobb négyzetmentes szám, amely n különböző primtényezőinek szorzásával nyerhető. Az abc-sejtés olyan számokról tesz állítást, amelyeknek nincs közös prímtényezőjük. Ha A és B két ilyen szám, és C az összegük, az ABC-sejtés azt állítja, hogy a A*B*C eredményének négyzetmentes része C-vel osztva mindig nagyobb, mint 1.”

A sejtést már többen megpróbálták megoldani, eddig sikertelenül.

A következő híreink is érdekelhetik:

Hozzászólás írása:

  1. Komjath Peter szerint:

    Nem vagy korlatozott, a magyar sajtoban korbejaro valtozat rossz. Az abc sejtes tenylegesen igy hangzik: ha epszilon>0 valos szam, akkor csak veges sok
    relativ primekbol allo (a,b,c) szamharmas van, amire a+b=c es c<d^(1+epszilon), ahol d az abc szorzat negyzetmentes resze. Tehat nem "mindig" hanem "veges kivetellel mindig".

  2. Olly szerint:

    Nem értem ezt a tételt. lehet, hogy kissé korlátozott vagyok. A referencia hivatkozás a sajtóhíren egy angol oldalra vitt, ahol kicsit másképpen hangzott ez a tétel. Mindenesetre van egy változat, ha jól értem, ami hasonlít ehhez, amit itt leírnak, de ott epszilon és K is 1, azaz a A*B*C eredményének négyzetmentes része a NÉGYZETEN (1+epszilon) C-vel osztva mindig nagyobb mint 1. pl. ha igaz lenne a fenti, akkor 1, 63 és 64 rad része 1*3*7*2=42 így 42/64 nem nagyobb mint 1.

Írj hozzászólást »
Ezt olvasta már?
9/11

11 éve, 2001. szeptember 11-én támadta meg az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet az Egyesült Államokat. Közel 3.000 ember halt meg a ...