2015. március 14. 18:13.

Az autótulajdonosok jelentős többsége rengeteg figyelmet fordít arra, hogy gépjárművének külleme megmaradjon szalonképes állapotban, avagy olyan formájában, ahogyan annak idején legördült a gyártósorról. Az általános óvintézkedések, valamint a különféle házilagos praktikák azonban nem minden esetben elegendőek ahhoz, hogy az autó fényezése vagy külleme minden esetben megőrizze makulátlanságát, ezáltal gyakran már a legkisebb felverődések is nagyon csúnya esztétikai problémákat tudnak előidézni.

Nanotechnológia, a természet által ihletve

Erre kínál részint megoldást a nanotechnológiás autóbevonat, amelynek alapjait a modern technológia a természetből kölcsönözte, egészen pontosan a lótuszvirág által alkalmazott módszerektől, hiszen bármilyen szennyezett és koszos víz is éri a kérdéses növényt, az valamiért mégis megmarad makulátlanul tisztának. A növény levele ugyanis olyan bevonatot tartalmaz, ami képes lepergetni az esővizet, valamint a legtöbb szennyeződést, sőt mi több, még az olyan sűrű anyagok sem tapadnak meg rajta, mint például az olaj. Ezt az öntisztulási képességet a szakemberek egyszerűen csak lótuszeffektusnak hívják, ami a nanotechnológiás autóvédelem egyik alapja.

A nanotechnológia ugyanis képes arra, hogy autónk felületén egy a lótuszlevelekhez hasonló felületszerkezetet alakítson ki, ami azt jelenti, hogy a felvitt réteg nagyon szoros kapcsolatba kerül a felülettel, annak részévé képes válni, ezáltal segít abban, hogy a kívülről érkező szennyeződésektől vagy kisebb sérülésektől megóvja az autó felületét. A fényezés és az autó karosszériája tehát lényegében vadonatúj, eddig ismeretlen tulajdonságokkal gazdagodik, ami túltesz mindazon, amit eddig ismertünk.

Hogyan is működik a nanotechnológiás autóbevonat?

Hogyan is működik a nanotechnológiás autóbevonat?

Mechanikailag és kémiailag is terhelhető

A nanotechnológiás bevonat tehát egy olyan öntisztító felület, amely a felvitelt követően megszilárdul, előnye pedig, hogy nem csak kémiailag, hanem mechanikailag képes egy bizonyos szintig védelmet nyújtani gépjárművünk számára. A felület például ellenáll a perzselő UV-sugaraknak, a fagynak, és mivel frissen felhordva több száz Celsius fokig hőállóak, még akkor sem érheti bántódás autónk fényezését, ha véletlenszerűen egy gázpörzsölőt irányítottunk rá.

A nanotechnológiás védőréteg ezen felül képes nem csak az autó küllemének felületi szilárdságát növelni, hanem a karcmentességet is, ezáltal a kisebb kavicsfelverődéseknek vagy a nyitás során a kulcstartó ütődésének, illetve az egyéb sérüléseknek garantáltan ellenáll majd – egyszóval főleg a téli időszakban, a sózott utakon igencsak nagy hasznát vehetjük. A nanoréteggel bevont felület ráadásul olyannyira illeszkedik, hogy azt még kefével súrolva, vagy magas nyomású tisztítóval sem lehet – 50-60 bar nyomásig – lekaparni róla. A nanotechnológia tehát nem csak tisztán tartja járművünket, hanem képes meg is védeni festését a kisebb-nagyobb környezeti ártalmaktól, mint amilyen a kavicsfelverődés vagy a kisebb karcolások.

A következő híreink is érdekelhetik:
Tető szigetelése purhabbal (fotó: purmester.hu)

Purhab: A tetőterek hőszigetelése

2016. augusztus 2. 19:09.
laminált padló

Laminált padló fektetés szabályai

2014. január 5. 18:46.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

Gyorshír: Lassan nő a fagyasztott zöldség és gyümölcs fogyasztása megjelenítve, a(z) Gazdaság témában, Annamária által. Olvasson tovább.. Magyarországon 4-5 ...