2015. június 4. 17:44.

Miután csak Magyarországon több ezer devizahitel dőlt be a fizethetetlenség, illetve a banki túlkapások miatt, ezért a bírósági végrehajtók munkája minden eddiginél fontosabbá és felelősségteljesebbé vált. Mivel megnőtt rájuk az igény, a gyakran feldühödött adósok egyre többször küldtek jelentést a kormány számára azzal kapcsolatban, hogy a bírósági végrehajtókat túlkapáson érték, ebből kifolyólag rendkívül szükségessé vált, hogy az ilyen végrehajtókat jogszabályi keretek között végre ellenőrizhesse a kormány.

Az ezzel kapcsolatos jogszabály, illetve kormányrendelet 2015. február 25-én jelent meg a Magyar Közlönyben, benne a végrehajtók ellenőrzésének részletszabályainak rögzítésével.

A cél, hogy megőrizzék az emberek igazságszolgáltatásba vetett bizalmát

A kormány részéről több szempontból is nagyon sürgető volt, hogy a bírósági végrehajtók munkáját jogszabályokkal korlátozzák, illetve rögzítsék, hiszen az emberek elveszítették a bizalmukat az igazságszolgáltatással szemben. Az új jogszabály értelmében azonban a bírósági végrehajtókat a jövőben az Igazságügyi Hivatal ellenőrzi majd, hogy ezzel megóvhassák a magyar igazságszolgáltatás objektivitását és egyensúlyát, valamint az abba vetett közbizalmat. A kérdéses rendelet március óta él, és minden egyes önálló bírósági végrehajtón alkalmazni kell, pláne azok ügyvitelének, hivatalos működésének, de legfőképpen magatartásának ellenőrzésére.

Jogszabály született a bírósági végrehajtók ellenőrzéséről

Jogszabály született a bírósági végrehajtók ellenőrzéséről

A rendelet értelmében az Igazságügyi Hivatal minden egyes ellenőrzés során az előre lefektetett paraméterek figyelembevételével önállóan, kockázatelemzéssel jár el. Az elemzéseknek mindig tárgyilagosaknak, de ami még ennél is fontosabb: függetlennek és pártatlannak kell lennie, hiszen csak így kerülhet sor átfogó vizsgálatra, célvizsgálatra, utóvizsgálatra, súlyos túlkapás vétsége esetén pedig soron kívüli vizsgálatra is.

Rendszeres ellenőrzések lesznek

A bírósági végrehajtók munkáját korábban senki sem ellenőrizte vagy szabályozta, így szinte egyfajta korlátlan kiskirályokként élhettek rájuk ruházott jogaikkal, de a jövőben a kinevezést követő egy év elteltével, majd utána legalább négyévenként kötelező lesz elvégezni a vizsgálatot és az ellenőrzést. Ha súlyos, vagy rendszeres jogszabálysértésre kerül sor, a kamara iránymutatásaiban foglaltak megsértésének gyanújával soron kívüli vizsgálatot is elrendelhet a hivatal a delikvensek ellen. Ilyen esetekben még előzetes bejelentésre sem lesz szükség, főleg abban az esetben, ha az időhúzás esetlegesen meghiúsíthatja az ellenőrzés eredményes elvégzését.

A bírósági végrehajtói rendszer megreformálásáról egyébiránt először Trócsányi László igazságügyi miniszter beszélt, aki szerint olyan sok visszaélés és panasz érkezett ezzel kapcsolatban, hogy az felvetette a lehetőségét annak, hogy a rendszer valószínűleg nem úgy működik, ahogyan az elvárható lenne. 2016-ra azonban szeretnék teljesen megújítani a szisztémát, aminek a jogszabályi vonatkozás és az ellenőrzések csak az első lépcsőfokot jelölik.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?
Egyre elhízottabbak a mai gyerekek

Az egészségtelen életmód és táplálkozás a közhiedelemmel ellentétben nem csak a felnőtteket, hanem bizony a gyermekeket is egyre nagyobb számban ...