2011. december 5. 14:30.

phobos-grunt Az Európai Űrügynökség bejelentette, nem tudják megmenteni a november óta Föld körüli pályán ragadt Mars-szondát. A meghibásodott Fobosz-Grunt várhatóan valamikor januárban fog lezuhanni bolygónkra. A 13 tonnás űreszközben mérgező hidrazin és nitrogén-tetroxid is van. A NASA-szakértő James Oberg szerint ez a berendezés lesz a legmérgezőbb űrszemét, amely visszazuhan bolygónkra.

Az Európai Űrügynökség (ESA) szakemberei nem próbálkoznak tovább azzal, hogy felvegyék a kapcsolatot a meghibásodott Fobosz-Grunttal. Az űrszondát még november 8-án indították a Mars egyik holdjához, ám az orosz berendezésnek nem sikerült elhagynia a Föld körüli pályát. A szakemberek többször is be tudták fogni a szonda rádióadását, ám kapcsolatfelvétel nem történt és az sem derült ki, hogy mi a probléma vele.

A Fobosz-Grunt jelenleg is bolygónk körül kering, fokozatosan veszít a magasságából, így idővel belép az atmoszférába. Az üzemanyaggal feltöltött szonda teljes tömege csaknem 13 tonna, amelynek több mint a fele mérgező nitrogén-tetroxid és hidrazin üzemanyag, de ez feltehetőleg elég majd a légkörben. A helyzetet súlyosbítja, hogy a szondán kis mennyiségben radioaktív kobalt izotópok is vannak.

A Fobosz-Grunt jóval nehezebb, mint a nemrég visszazuhant  ROSAT vagy UARS-műhold, ezért a légköri belépés és felizzás után vélhetően több és nehezebb törmelék marad vissza belőle.

A becslések szerint január közepére várható a szonda visszaérkezése.

A következő híreink is érdekelhetik:

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=2833 w=320 h=80 float=left]A 13. kerület lakói tiltakoznak és aláírásgyűjtésbe kezdtek a Lőportár utcában épülő hajléktalanszálló ellen, ám az ...