2012. január 3. 10:04.

tuntetes_1 Több 10.000 ember gyűlt össze január 2-án hétfőn az Opera épülete előtt, hogy tüntessen az Orbán-rendszer ellen. A demonstráció apropóját az adta, hogy a kormány épp ezen a napon és helyszínen ünnepelte az új alaptörvény életbe lépését. Az ellenzéki pártok és civil szervezetek között feltűnt néhány tucat szélsőjobboldali tüntető is, akik politikusokat bántalmaztak és széttörték egy külföldi fotóriporter fényképezőgépét.

A Magyar Állami Operaházban hétfőn gálaestet tartottak az új alaptörvény tiszteletére. Az MSZP ezért demonstrációt szervezett az épület elé, ám megmozdulásához csatlakozott több civil szervezet és ellenzéki párt, így jelen volt többek között a Magyar Szolidaritás Mozgalom, a Demokratikus Koalíció (DK), a Lehet Más a Politika (LMP), valamint a Negyedik Köztársaság (4K!) mozgalom is. A tüntetés hírére a szélsőjobboldaliak is kivonultak az Operához, hogy a „magyarok ellenségei” ellen demonstráljanak.

A rendőrség kordonnal kerítette el az Operát, lezárta az Andrássy út egy szakaszát és  a területen több mint egy tucat rendőrautó, valamint rendőrségi kisbusz sorakozott fel.

A szocialista szimpatizánsokat atrocitások érték a szélsőjobboldaliak részéről, főleg lökdösődés és köpködés, de például Kunhalmi Ágnest megütötték és egy külföldi fotóriporternek összetörték a fényképezőgépét.

A demokráciáért tüntetők a Himnusznak kijáró tisztelettel hallgatták végig az Örömódát, az Európai Unió himnuszát. Elsőként Kopjás Attila Steve a szervezők nevében szólt a demonstrálókhoz, miszerint történelmi pillanatnak lehet mindenki tanúja, mivel az ellenzék és a civil szervezetek összefogtak. Ezután “Éljen a Köztársaság!” felkiáltással kezdte felszólalását Ámon Betti. Utána Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom társelnöke folytatta a beszédet, aki szerint “az Operaház narancsos fantomjai halotti tort készülnek ülni a köztársaság, a jogállam és a demokrácia fölött”. A tüntetésen felszólalt Szüts Miklós festőművész is. A megalázott demokratákról beszélt Ripp Zoltán történész. A rendezvény levezetőjében Galkó Balázs felvetette, hogy ha Magyarország már nem köztársaság, akkor miért van még köztársasági elnökünk.

A beszédek után a tömeg kezdett elszállingózni a helyszínről.

Az alaptörvény-gáláról 10 óra előtt nem sokkal kezdtek kijönni a vendégek, akiket a tüntetők hangos fütyüléssel fogadtak.

Este 11 óra körül már csak pár száz fő volt az Operánál, akiket a járdára tessékelt a rendőrség.

A következő híreink is érdekelhetik:
Dupla tüntetés az Operánál

Dupla tüntetés az Operánál

2012. január 2. 10:45.
Tüntetés az MR2 átalakítása ellen

Tüntetés az MR2 átalakítása ellen

2010. október 30. 9:46.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=3008 w=320 h=80 float=left]Hősök, királyok, szentek – A magyar történelem képei és emlékei címmel új tárlat nyílt 2012. január ...