2010. július 3. 12:54.

patika-muzeum Országos mozgalom lett a Múzeumok Éjszakája. A vonzó programok azokat is beviszik a múzeumokba, akik különben nem nagy múzeumlátogatók. Az I. kerületi Patika Múzeumban a jól megszervezett események, és azok megfelelő reklámozása sikeressé tette a mostani múzeumi napot. Dicsérendő az igyekezet, amivel sok plusz munkát vállalva tették a dolgukat a múzeum munkatársai.

A Patika Múzeumban a délutáni órákban a kisebbek érdeklődését keltették fel a „Varázslótanoda kezdőknek és haladóknak” elnevezésű  múzeumpedagógiai foglalkozásokkal a múzeumkertben. Este hét órakor kezdődött Az elvarázsolt anyaméh című előadás, melyet a Semmelweis Egyetemről érkezett Dr. Gradvohl Edina tartott. Nagy érdeklődés kísérte Zacher Gábor, a Péterfy Sándor Utcai Kórház orvosa. A mérgezés kultúrtörténete témában tartott beszámolóját. Este tíz órától „Pálinka a gyógyításban” címmel tartott előadást
Magyar László András, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár kutatója. Késő este ért véget a program varázslatos zenével és tánccal. Az esti óráktól az éjszakai zárásig tárlatvezetések is voltak, a „Képek a gyógyítás múltjából” című állandó kiállítás anyagát lehetett megtekinteni a többi kiállítás hagyományos tárgyai mellett.

A Múzeumok Éjszakája programján túl az Arany Sas Patikamúzeum állandó kiállításai hosszú idő óta összegyűjtött értékes gyógyszerészeti ritkaságokat bemutató anyaggal egész évben az érdeklődők rendelkezésére áll. A gyűjtőmunkát még 1896-ban Ernyey József kezdte el Budapesten, ám sok idő kellett elteljen, míg bemutathatták a teljes anyagot a közönség előtt is. Végül megtalálták a helyét: 1974-ben a budai vár egyik épületében, a Tárnok utca 18. szám alatt lett helye az Arany Sas Patikamúzeumnak, ahol régen, még az első világháborúig patika működött. A patikai berendezés, a bútorok, a gyógyszerkészítés eszközei mind a magyar iparművészet remekeihez tartoznak, gazdagítják az egyetemes művészeti örökségünket.

A kiállítás témái a mai gyógyszertár kialakulása, a középkori patika, a gyógyszertár a XVI-XVII. században, a patikaedények Európában, a magyarországi kerámia patikaedények, a gyógyszerkészítés eszközei, az alkímia és az orvos-gyógyszerészet, az iatrokémia és a farmakognózia kialakulása, valamint a gyógyszerészképzés Magyarországon.

A következő híreink is érdekelhetik:
Budavári Őszbúcsúztató Éjszakák

Budavári Őszbúcsúztató Éjszakák

2011. november 8. 12:05.
“Palota évszázadai”

“Palota évszázadai”

2010. június 29. 13:01.

Hozzászólás írása:

Comments are closed.

Ezt olvasta már?

[singlepic id=191 w=100 h=240 float=left]Szinte hihetetlen, hogy kilencven év telt el a Csili életében, generációk nőttek fel szórakoztató és kulturális ...