2011. június 19. 8:43.

szentivanej A varázslatos nyári éjszakán minden megtörténhet – tartja a hagyomány.  Szent Iván éjjelén az év legrövidebb éjszakáját ünnepeljük, aminek mágikus erőt tulajdonítottak őseink. A hagyományok és hiedelmek a mai napig élnek, és úgy tartják, hogy aki nem vigyáz, annak a kívánságai teljesülhetnek a bűvös éjjelen.

Réges régen az embereknek két ünnepük volt: télen a leghosszabb éjszaka és nyáron a leghosszabb nap. Június 24-ét, Szent Iván éjszakáját a napéjegyenlőség misztikuma, a mágia és a csodák járják át. A népi hagyomány szerint a fény, az élet, a szenvedély és a szerelem éjszakája ez. A 19. század végéig nem volt olyan európai falu, ahol ne gyújtottak volna tüzet ezen az éjjelen. A lángok a megtisztulást és életet jelképezték. Az emberek a tűz mellett virrasztottak, ünnepeltek, énekeltek és táncoltak. Sokan keresztény ünnepként tartják számon a szokást, azonban a kereszténységet megelőző időkből ered.

A magyar népszokások szerint régen júniust Szent Iván havának nevezték. A nyárközépi tűzgyújtásnál az asszonyok illatos virágokat füstöltek, amiket fürdőzéshez használtak fel. A tűzbe tett almának különleges erőt tulajdonítottak, és úgy gondolták, hogy aki eszik belőle, az nem lesz beteg. A tűz fölött a lányok átugráltak, míg a fiúk megnézték, hogy melyik lány ugrása, mozgása tetszik a legjobban. Persze az ugrás irányából és magasságából sok mindent megjósoltak a hozzáértők, és szerelmi praktikák is fűződtek a szokáshoz.

Magyarországon manapság ismét visszatért a Szent Iván éji tűzrakás, valamint különböző fesztiválokat szerveznek ezen a napon/éjszakán. 2001 óta a Múzeumok Éjszakáját is megünnepeljük június 24-én , amikor a rendezvényhez csatlakozó múzeumok színes programokkal hajnalig várják a látogatókat.

A következő híreink is érdekelhetik:
Pécsi Sétatér fesztivál 2011.

Pécsi Sétatér fesztivál 2011.

2011. június 17. 8:51.
Elmarad a Múzeumok Őszi Éjszakája

Elmarad a Múzeumok Őszi Éjszakája

2010. november 5. 18:16.

Hozzászólás írása:

  1. Thorium szerint:

    Nem cikizés,csak építő kritka: érdemes lenne odafigyelni a cikk írásánál a pontosságra. Napéjegyenlőséget tavasszal s ősszel ünneplünk, Szent Ivánkor napforduló van, azaz a leghosszabb nappal, és legrövidebb éj az évben.(Ráadásul ez sem igaz,mert a pontos dátum 21-e, de ez esik hozzá a legközelebb.)Ezt leszámítva jó az író stílusa.

Írj hozzászólást »
Ezt olvasta már?

[singlepic id=1686 w=320 h=80 float=left]A strand tipikusan az a hely, ahol nehéz ellenállni a lángos, a sült krumpli és a ...