2011. december 19. 17:22.

alkotmanybirosag Az Alkotmánybíróság (Ab) alkotmányellenesnek nyilvánította a médiatörvény és a büntetőeljárási törvény több passzusát, valamint megsemmisítette az egyházügyi törvényt december 19-ei ülésén. Mindhárom jogszabályt súlyos kritika érte a hazai és a nemzetközi jogvédő szervezetektől az elmúlt egy évben.

A testület részben alkotmányellenesnek nyilvánította a médiára vonatkozó új jogszabályokat, amelyeket korábban az Európai Bizottság, az Egyesült Államok kormánya és nemzetközi civil szervezetek is támadtak. Az Ab szerint az újságírók információforrásainak védelmével, az adatszolgáltatási kötelezettséggel, valamint a Média- és Hírközlési Biztos intézményével összefüggő rendelkezések ütköznek az alkotmányba.

Az Alkotmánybíróság határozata alapján alkotmányellenesek a büntetőeljárásról szóló törvény egyes részei, ami ellen egyébként több jogvédő szervezet is tiltakozott. Az illetékességi szabály – amelynek értelmében egyes ügyekben az a bíróság jár el, ahol az ügyész vádat emel – nemzetközi egyezményt is sért. Továbbá alkotmányba ütközik a tanú adatai zárt kezelésének mérlegeléstől függő elrendelése, a százhúsz óráig tartó őrizet, s az, hogy az őrizet első negyvennyolc órájában a védővel való kapcsolatfelvételt jogorvoslat nélkül megtilthatják. A törvény azon kiegészítését is megsemmisítette az Ab, ami a következőkről rendelkezik: a nyomozási bíró számára kötelezővé teszi, hogy a nyomozástaktikai szempontokra is figyelemmel legyen az eljárásában, továbbá csak bizonyos feltételek teljesülése mellett alkotmányos a büntetőeljárásnak az ismeretlen helyen tartózkodó terhelt távollétében történő lefolytatása.

Alkotmányellenes az egyházügyi törvényt is, mert a Parlamentben zárószavazás előtt módosították az egyházi jogállás megszerzésének szabályozását.

A következő híreink is érdekelhetik:

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=2939 w=320 h=80 float=left]2013-ban legalább 500 buszt selejtezne le a BKV, ami azt jelenti, hogy 2012 első felében legalább ...