2011. május 30. 9:37.

madl-ferenc Vasárnap délután elhunyt Mádl Ferenc, a harmadik Magyar Köztársaság második köztársasági elnöke. A szomorú hírt a Köztársasági Elnöki Hivatal vezetője, Kiss Norbert közölte a nyilvánossággal. A Széchenyi-díjas magyar jogtudós, a nemzetközi gazdasági és összehasonlító magánjog kutatója nyolcvanéves korában távozott.

Vasárnap a Sándor-palota előtt a nemzeti lobogó, egy csokor virág és két gyertya között állították ki Mádl Ferenc gyászkeretbe foglalt fényképét. Schmitt Pál államfő gyertyát gyújtott, gyászszalagot kötött a nemzeti zászlóra, majd csendben lerótta tiszteletét elődje és barátja előtt. Az államfő írt néhány gondolatot is abba az emlékkönyve, ami a részvétnyilvánító üzeneteknek lett kihelyezve. A gyászolók nem csak vasárnap nyilváníthatták ki részvétüket a Köztársasági Hivatal előtt, hanem hétfőn reggel 8 és este 9 óra között is megtehetik.

Mádl Ferenc 1931. január 29-én született Bánd községben. 1955-ben az  ELTE Állam-és Jogtudományi Karán diplomázott, majd 1961-1963 között a strasbourgi egyetem nemzetközi összehasonlító jogi karán folytatott tanulmányokat. 1973-ig az MTA Állam és Jogtudományi Intézetében dolgozott, majd 1978-tól az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara Civilisztikai Tudományok Intézetének igazgatója lett. 1985 óta az egyetem Nemzetközi Magánjogi Tanszékének vezetője, 1993-tól az MTA tagja. 1985-ben a Harvard Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Akadémia, 1988-ban az Európai Akadémia, 1989-ben az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia is befogadta tagjai közé.

Az Antall-kormány megalakulásakor tárca nélküli miniszteri posztot kapott. 1990. augusztus 1-jétől az Állami Vagyonügynökség igazgatótanácsának elnökeként is dolgozott, majd 1992. január 23-tól – a Vagyonügynökségtől megválva – az Állami Bankfelügyelet ellenőrzését látta el. 1993 és 1994 között kultuszminiszteri posztot kapott.

Mádl Ferencet 1999. március 15-én Széchenyi-díjjal jutalmazták az európai jog, a nemzetközi magánjog és a nemzetközi kereskedelmi jog területén kifejtett, nemzetközileg elismert tudományos munkásságáért, iskolateremtő egyetemi oktatói, valamint tudományszervezői tevékenységéért.

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke volt 1996 és 2000 között. Mádl Ferencet kérték fel először, hogy nyilvánosan értékelje az ország helyzetét, majd az akkori kezdeményezés hagyománnyá vált.

Göncz Árpád utódjaként 2000. június 6-án az Országgyűlés megválasztotta köztársasági elnökké. 2005-ben bejelentette, hogy nem vállal még egy ciklust, így 2005. augusztus 5-től Sólyom László töltötte be a helyét.

Mádl Ferenc egy korábbi interjújában arra a kérdésre, hogy milyen elvek alapján igyekezett élni, a következőt válaszolta: „Isten, gondviselés, emberi méltóság, erkölcs, szabadság, szeretet, szolidaritás. Olyan szavak, amelyeknek komoly értékbeli jelentésük van. És valószínű, hogy ezek mind „útjelzők” voltak a számomra, és energiaforrások is egyben.”

A következő híreink is érdekelhetik:

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=1545 w=320 h=80 float=left]A Németországban eddig 10 halálos áldozatot követelő spanyol uborkából Magyarországra is szállítottak. A hasmenéses járványért felelős ...