2012. október 8. 14:00.

A 2012-es orvosi-élettani Nobel-díjat John B. Gurdon brit és Shinya Yamanaka japán kutató kapta sejtek újraprogramozásáért.

A Svéd Királyi Tudományos Akadémia október 8-án, magyar idő szerint 11:35-kor jelentette be a díjazottak nevét. Az orvosi Nobel-díjasok kihirdetésével megkezdődött a Nobel-hét. Kedden a fizikai, szerdán a kémiai, pénteken pedig a Nobel-békedíj kitüntetettjeit nevezik meg. Az irodalmi Nobel-díj odaítélését csütörtökre várják.

John B. Gurdon és Shinya Yamanaka azért érdemelték ki az orvosi Nobel-díjat, mert kutatásaik rámutattak arra, hogy az érett sejteket vissza lehet programozni pluripotens sejtekké, amelyekből számos sejttípus kialakítható. A felfedezés új kapukat nyit az orvostudományban, ugyanis egy ilyen sejtből kiindulva elvileg a szervezet minden sejttípusa létrehozható (kivéve a magzatburok sejtjeit). Az így létrehozott sejtekkel pedig számos betegség tanulmányozását és gyógyítását remélik.

Az orvosi Nobel-díj a legmagasabb orvostudományi elismerés, mellyel összesen 8 millió svéd korona, azaz 263 millió forint is jár.

John B. Gurdon és Shinya Yamanaka

Az orvosi Nobel-díjat idén John B. Gurdon brit és Shinya Yamanaka japán tudósok kapták megosztva

Alfred Nobel, a dinamit feltalálója 1895-ben írt végrendeletében úgy rendelkezett, hogy vagyonának kamataiból évről évre jutalmazzák meg a tudomány és az irodalom kiválóságait, valamint azokat, akik a legtöbb erőfeszítést teszik a békéért. Utasításai szerint a díjat azoknak kell adni, akik az előző évben saját tudományterületükön „a legnagyobb szolgálatot tették az emberiségnek”.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?
Afganisztán

Szerencsére senki sem sérült meg a tálibokkal vívott összecsapásban. Tűzharc volt október 4-én reggel a magyar-amerikai különleges egység és a ...