2011. augusztus 24. 18:44.

galaxis Egyre kevesebb csillag születik az univerzumban – derül ki ausztrál kutatók vizsgálataiból. A Csiro ausztrál állami kutatóintézet szakértője szerint ennek oka az, hogy egyre kevesebb a csillagok születéséhez szükséges molekuláris gáz, ugyanis ennek egyharmada már felhasználódott.

A tudósok a közeli univerzum és az ötmilliárd fényévnyi távolságra lévő galaxisok fénysűrűségét hasonlították össze, így meg tudták vizsgálni, hogy mennyi gázt tartalmaznak, és milyen gyorsan alakulnak ki új csillagok.

A kutatásból kiderült, hogy a közeli galaxisokban 10-szer kevesebb gáz áll rendelkezésre a csillagok születéséhez. Ennek oka feltehetően az, hogy 8 milliárd éve változások következtek be az univerzum meghatározó erőit illetően, a sötét energia vonzási ereje megváltozott, ami az univerzum kiterjedéséhez vezetett. A nehézségi energia vonzó, a sötét energia taszító hatással van, így a galaxis kevesebb gázt tud vonzani, ezért lelassult a csillagok kialakulásának folyamata.

A változás nagyon lassú, emberi mértékben nem is észlelhető, csupán 1 milliárd év alatt tapasztalható.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=2171 w=320 h=80 float=left]Jogerős döntés meghozataláig, bírósági végzés alapján felfüggesztették egy 90 éves asszony és két fia szerdai kilakoltatását, ...