2015. február 16. 10:04.

A British Journal of Cancer című szaklapban Max Parkin professzor, a világhírű rákkutató nemrégiben érdemes tanulmányt közölt az elmúlt évtizedekben született statisztikák alapján, amelyek szerint szimpla életmódváltással a daganatos megbetegedések jelentős részét könnyedén kivédhetnénk. A professzor szerint a rákos elváltozások közel felét olyan életmódbeli tényezők alakítják ki – például dohányzás, mozgásszegény életmód, alkohol vagy nem megfelelő táplálkozás –, amelyek felelősek a probléma kialakulásáért.

A szakember szerint a legtöbben egyszerűen a géneknek, vagy csak szimplán a balsorsnak tekintik a daganatos megbetegedések kialakulását, ami részben igaz is, de Parkin a tanulmányban kiemelte, hogy sokat tehetünk is azért, hogy megelőzhessük a problémát. A szaktekintély egyébiránt 14 olyan tanulmány alapján fejtette ki véleményét, amelyek az eddigi legátfogóbbak voltak a témában, ezáltal a daganatos betegségek kialakulásának okait és környezeti, valamint életmódbeli tényezőit vizsgálták. Számokban kifejezve ezekből az derült ki, hogy több mint 40 százalékban a megváltoztatható életmód a felelős azért, hogy kialakul-e a daganatos betegség vagy sem.

Az egyik legnagyobb bűnbaknak a professzor a dohányzást tette meg, ami a férfiaknál az esetek 23, a nőknél pedig 15 százalékban volt felelős a rák kialakulásáért. Megdöbbentő lehet, de a férfiaknál ezt követően a leggyakoribb ok a friss zöldségek, illetve gyümölcsök fogyasztásának szinte teljes hiánya volt, míg a nőknél az elhízás. Éppen emiatt az emberek a legtöbbet akkor tehetik az egészségükért a fentiek alapján, ha leszoknak a cigarettáról, elkezdenek rendszeresen mozogni, igyekeznek megtartani megfelelő testsúlyukat, ezen felül pedig minél több friss zöldséget és gyümölcsöt iktatnak be étrendjükbe. A professzor kiemelte, hogy még őt személy szerint is meglepte, hogy a statisztikák alapján a férfiak már azzal is olyan sokat tehetnek a daganatos betegségek ellen, hogy több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, míg a nők szimplán többet mozognak.

Életmódváltással is megelőzhetnénk a daganatos megbetegedések jelentős részét

Életmódváltással is megelőzhetnénk a daganatos megbetegedések jelentős részét

Százalékokban kifejezve, illetve kibővítve a fentieket, a férfiaknál a hat leggyakoribb oka a daganatos megbetegedéseknek a következő: dohányzás (23 százalék), a zöldség és a gyümölcsfogyasztás hiánya (6 százalék), a munkahelyi stressz és egyéb negatív hatások (5 százalék), alkohol (4,6 százalék), túlsúly (4 százalék) és napozás (3,5 százalék). Ugyanez a lista a nőknél a következőképp néz ki: dohányzás (15,6 százalék), elhízás (7 százalék), valamilyen kezeletlen fertőzés (3,7 százalék), napozás (3,6 százalék), a zöldség és a gyümölcsfogyasztás hiánya (3,4 százalék) és végül alkohol (3,3 százalék). A professzor szerint mindenki tisztában van azzal, hogy a dohányzás kapcsolatban áll a tüdőrák kialakulásával, azt azonban már csak kevesen, hogy közvetetten hozzájárul a mell-, prosztata- és nyelőcsőrák kialakulásához is. Ezen felül a vastagbél daganatokért a túl sok húsfogyasztás tehető felelőssé, a gyomorrákért pedig leginkább a túl sok só és a savas ételek.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

Egészség tippek: Az 5 hónapos sziámi ikrek nem élnék túl a szétválasztó műtétet közzétéve, a(z) Egészség megőrzése témában, Violetta ...