2012. január 10. 10:13.

natha Tüsszögés, orrfújás, fejfájás. levertség – mindenki jól ismeri a nátha kellemetlen tüneteit. A nátha és az influenza nagyban különbözik egymástól, mégis sokan összekeverik a két betegség tüneteit, pedig egyáltalán nem mindegy, hogy melyikben szenvedünk. Az influenza súlyos fertőzést is okozhat, míg a nátha egy kellemetlen, ám veszélytelen betegség. A náthával kapcsolatban – főként most télen – sok kérdés felmerül.

Hogyan kapjuk el? Miért nincs oltás ellene? A kérdésekre dr. Berencsi György virológus professzor, szaktanácsadó főorvos segítségével kapunk válaszokat.

Az influenza ellen van oltás, ám a nátha ellen nem létezik hatásos vakcina. Ennek az oka, hogy az influenza súlyos, akár halállal is végződő betegség lehet, ezzel szemben a nátha vírusok csak felső légúti tüneteket okoznak, és az influenzához képest csupán kellemetlen, de veszélytelen betegséget jelentenek a szervezetre. A náthát csaknem 120 vírus okozhatja, így elég költséges lenne hatásos ellenszert kifejleszteni ellene. Egyébként már voltak kísérletek egy univerzális vakcina létrehozására, de sikertelenül – mondja dr. Berencsi György.

A két betegség hasonlóképpen terjed. Az influenza tüsszentés útján vagy kézről kézre átadással, míg a nátha vírusokat úgymond „benyaljuk”. Ha egy náthás ember megfog egy tárgyat vagy éppen kezet fogunk vele, máris átadta a vírust. Nagyon szívós vírusról van szó, ami 1 napig is képes életben maradni, így ha a kezünkkel megdörzsöljük a szemünket, az orrunkat, vagy benyúlunk a szánkba, máris új felületet biztosítunk a vírusoknak a szaporodáshoz.

Tudjuk, hogy a hideg időben könnyebben leszünk náthásak. Ám a nátha vírusoknak mégsem úgy van köze a hideghez, mint ahogy azt gondoljuk – mondja a főorvos. A vírusok a hűvös nyálkahártyákon tudnak jól szaporodni. A csillószőrös hengerhámsejtek szobahőmérsékleten egy különleges anyagot – úgynevezett interferont – termelnek, ami megakadályozza, hogy a náthavírusok a szomszédos sejtekre átterjedjenek. Ám a hűvösebb nyálkahártyán az interferon már nem hatásos, így a náthavírusok szabadon terjedhetnek.

Legjobb, ha megelőzzük a náthát: télen is sportoljunk rendszeresen, zöldségben és gyümölcsben gazdag étrendet állítsunk össze magunknak (pl.: fogyasszunk gyakran savanyú káposztát és citrusféléket), ne feledkezzünk meg a C-vitaminról (pl.: csipkebogyó tea) na és persze óvakodjunk a stressztől.

A következő híreink is érdekelhetik:
i_energiaital

Amit az energiaitalról tudni érdemes!

2013. július 24. 20:05.
aranyer-kenocs

Amit érdemes tudni az aranyérről

2013. június 12. 6:05.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=3062 w=320 h=80 float=left]Szabálytalanul kapott 100 milliárd forint állami támogatást a Malév – állapította meg az Európai Bizottság. A ...