2011. július 28. 9:45.

dinoszaurusz Az elmúlt 10 évben 30 féle gerinces, köztük 6 dinoszauruszfaj maradványaira bukkantak a Bakonyban. A leletekből kiderül, hogy egyedülálló élővilága volt a környéknek a kréta időszak végén – mondta Ősi Attila paleontológus. A bakonyi dinók mintegy 84 millió évvel ezelőtt éltek. A kutatások a Lendület-program, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok, a Magyar Természettudományi Múzeum, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem támogatásával folytatódnak.

A Bakony hegységet egyedülálló élővilág jellemezte, alapvetően vizes, elszigetelt terület volt erdőkkel, rétekkel és gázlókkal. A térségben talált 6 dinoszaurusz maradványból megállapítható, hogy három ragadozó volt, három pedig növényevő.

A Hungarosaurus tormai egy 4,5 méter nagy, páncélos, növényevő volt. Az Ajkaceratops kozmai egy 1,5 méter magas, körülbelül 25-30 kilogramm testsúlyú növényevő dinó volt. Találtak egy Rhabdodontida dinoszauruszt is, ami szintén növényevő volt és a hátsó két lábán járt. A Rhabdodontida-csoport kizárólag Európában fordult elő.

A húsevő dinók közül egy csúcsragadozót, a Tetanurae theropoda dinoszaurusz maradványait is megtalálták a Bakonyban, valamint a két lábon járó Abelisauridae theropoda csoporthoz tartozó dinoszaurusz csontjai is előkerültek. Csak Iharkúton találkoztak eddig a paleontológusok a pulykaméretű, feltehetően tollas Pneumatoraptorral.

A “bakonyi sárkány“, vagyis a Bakonydraco galaczii szintén csak Iharkútról ismert és a rengeteg fennmaradt leletből kiderítették a tudósok, hogy mindenevő, dögevő volt a repülő hüllő, aminek szárnyfesztávolsága 3-4 méter is lehetett.

A paleontológusok kistermetű növényevő krokodil maradványait és 85 millió éves madárleletet is felfedeztek.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=1979 w=320 h=80 float=left]Frontálisan ütközött két személyautó szerda este, a 26. számú főúton, Kazincbarcika közelében. Az egyik sofőr a helyszínen ...