2011. május 3. 11:00.

szekszardi-apatsag A szekszárdi vármegyeháza felújítási munkálatai közepette a régészeti kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy a szekszárdi apátsági templom szentélyébe temethették el I. Béla királyt (1061-1063). A Tolna megyei városban júniusban fontos régészeti munkálatok kezdődnek, így több megválaszolatlan kérdésre is fény derülhet.

A szekszárdi apátsági templom kápolnáját már tavaly elkezdték feltárni a régészek, és ekkor még úgy vélték, hogy itt nyugodhat I. Béla király. A régészeti munkálatok bebizonyították, hogy a korábbi feltételezésekkel ellentétben mégsem itt van az Árpád-házi király sírja – mondta Ódor János, a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum igazgatója.

A bencés apátságot, ahova az írott források szerint temették az uralkodót, még az 1960-as években feltárták. Kozák Károly régész, a megyeháza északi része alatt talált egy középkori falat, ami akár a korabeli kápolnához tartozhatott, és még az apátság felépítése előtt ide temethették I. Bélát. 2009-ben 14-15. századi maradványok kerültek elő a feltárások során, így teljesen kizárt, hogy I. Béla sírhelye lenne az.

Kozák Károly ugyanakkor feltárt az apátsági templom keleti oldalán egy díszsírhelyet is, ahonnan későbbi csontvázak és tárgyi emlékek kerültek elő, azonban közvetett bizonyítékok és írásos források alapján mégis itt, a szekszárdi apátságban kell lennie I. Béla sírjának.

Szekszárdon, a Béla király téren júniusban kezdődnek azok a régészeti feltárások, amik arra keresnek választ, hogy milyen környezetben állt az egykori bencés apátság. A középkori városrész hajdani kinézetét bizonyos mértékig már ismerik a kutatók, azonban azt még mindig nem tudják, hogy hol állhatott a forrásokban említett plébániatemplom.

A következő híreink is érdekelhetik:
Biszku Béla

Biszku Béla tagad

2012. szeptember 12. 9:36.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=1348 w=320 h=80 float=left]Az Országgyűlés hétfői ülésén szigorította a büntető törvénykönyvet (Btk.). A módosító javaslatra 280 képviselő igennel és ...