2011. szeptember 29. 11:07.

hitel A szeptember 29-én hatályba lépett törvény lehetőséget biztosít a devizahiteleseknek arra, hogy hitelüket kedvező árfolyamon, egy összegben végtörlesszék. Ám a lehetőség komoly felelősség is egyben, hiszen mérlegelni kell, hogy érdemes-e élni az állam által nyújtott kedvezménnyel vagy sem.

Első hallásra minden adós számára nagy lehetőséggel kecsegtet a 180 forintos svájci frank, a 250 forintos euró és a 2 forintos japán jen árfolyamon történő végtörlesztés. A bankok állami kényszer hatására körülbelül 30%-ot engednek el a hiteltartozásokból.

Mindazok élhetnek a kedvező végtörlesztéssel:

  • Akik a rögzített árfolyam alatt vették fel a hitelüket
  • Akiknek a kölcsönszerződését mostanáig nem mondták fel
  • Akik a végtörlesztésre vonatkozó igényüket december 30-ig írásban benyújtják bankjuknál
  • Illetve, akik vállalják, hogy a korábban esetleg igényelt áthidaló vagy a részletbefagyasztáshoz kapcsolódó gyűjtőszámla-hitelükből eredő tartozást a végtörlesztéssel együtt megfizetik.

Akik végtörleszteni szeretnének, azoknak nem árt odafigyelni a határidőkre, ugyanis nem elég 2011. december 30-ig beadni az igényt, hanem az igénylés után 60 napon belül ki is kell fizetniük a hitelösszeget.

Ha valakinek a zsebében van az a szükséges pénz, amivel megszabadulhat tartozásától, annak igazából nincs min hezitálnia, menjen be a bankjába, és indítsa el a kedvezményes végtörlesztést. Azonban az adósok többsége nincs ilyen könnyű helyzetben, nekik ajánlott több szempontot is figyelembe venni és a lehetőségeket mérlegelni.

Sajnos nincs általános recept arra, hogy kinek éri meg a végtörlesztés, érdemes egy internetes kalkulátort segítségül hívni.

Ha valaki a félre tett pénzéhez szeretne nyúlni, annak számolnia kell azzal, hogy ha a hosszabb futamidőre lekötött bankbetétjét feltöri, akkor elveszítheti a kamatot, a tartós befektetési számláján a befektetésen elért árfolyamnyereség utáni kamatkedvezményt bukhatja, míg ha a lakástakarék-megtakarítását töri fel, akkor az évi 72.000 forintos állami támogatástól kell búcsút vennie. Ám lehet, hogy megéri a megtakarítások kamatairól és kedvezményeiről lemondani, ha a végtörlesztés árfolyamnyeresége meghaladja a keletkező kárt.

Akiknek a végtörlesztéshez szükséges pénz csak egy része áll a rendelkezésére, azok fogyasztási hitellel juthatnak hozzá a fennmaradt részhez, ám tudni kell ezekről a hitelekről, hogy igen drágák.

A legtöbben csak áthidaló forint hitelből tudnák kifizetni a végtörlesztést. Itt persze arra kell figyelni, hogy a forinthitel igénylése és a végtörlesztés bejelentése lehetőleg egyszerre történjen, hogy az adós ne csússzon ki a határidőből. Érdemes kicsit várni a forinthitel felvételével, ugyanis lehetséges, hogy egyes bankok az ügyfelek átcsábítása érdekében kedvezményes forinthitelt dobnak piacra.

Akiknek nincs elég készpénzük és nem is hitelképesek, azok az ingatlanuk eladásával egyenlíthetik ki a tartozásukat. Fontos, hogy amíg nincs konkrét vevő az ingatlanra, addig ne jelentkezzen senki a végtörlesztésre. Ha hiteles vevő jön, érdemes közösen egyeztetni az ügyletet lebonyolító pénzintézettel. Ha december végéhez közeledve nem jelentkezik egy vevő sem, akkor viszont át kell gondolni, hogy így is belevág-e az illető a végtörlesztésbe.

A kedvezményes végtörlesztés többek között azért is vonzó, mert a bankok nem számolnak fel díjat vagy jutalékot az adósoknak.

A következő híreink is érdekelhetik:
Talán a lakásokban, házakban ilyen mértékű dugulásra nem kell számítani ; )

Hogyan vigyázzunk a lefolyóinkra?

2013. július 31. 14:20.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=2392 w=320 h=80 float=left]Érdemes kihasználni a vénasszonyok nyarát arra, hogy minél többet tartózkodjunk kint a szabadban, napozzunk és töltsük ...