2011. november 23. 16:20.

fobosz-grunt-urszonda Sikerült kapcsolatba lépni a Fobosz-Grunt orosz űrszondával – közölte az Európai Űrügynökség, ami az ausztráliai Perth-ben lévő állomásáról kommunikált az űrszerkezettel A Roszkozmosz orosz űrkutatási hivatal szakemberei korábban lemondtak már a Mars-szondáról, most a kapott adatokat elemzik.

November 22-én, közép-európai idő szerint 21:25 és 22:11 között lépett kapcsolatba a Fobosz-Grunttal az Európai Űrügynökség, amikor az a nap által megvilágított szakaszban volt.

„Kollégáink meg is lepődtek, és nagy örömmel tapasztalták, amikor a Fobosz-Grunt válaszolt, és teljesítette a parancsot. A következő alkalommal a perth-i állomást már nem csak adatátvitelre, hanem az információk vételére is ráhangolják, hogy telemetrikus információkat kapjanak az űrszondáról” – mondta az egyik szakértő.

A Fobosz-Grunt orosz űrszondát 2011. november 9-én lőtték fel, hogy a Mars felé induljon és annak nagyobbik holdján a Phoboson talajmintát gyűjtsön. Az űrközpont nem tudott kapcsolatot létesíteni a szondával, így az Föld körüli pályán ragadt. A szakemberek korábban azt közölték, hogy méréseik szerint a szonda folyamatosan esik a Föld felé, és ha nem sikerül kapcsolatba lépni vele, akkor be fog csapódni. November 22-én a Roszkozmosz lemondott a szondáról.

A mostani számítások szerint a 13,5 tonnás szerkezet december végéig, maximum februárig maradhat Föld körüli pályán, utána visszazuhan bolygónkra. A becsapódás helyét annak bekövetkeztétől számított egy napon belül tudják meghatározni. Nem mindegy, hogy miként tér vissza a szonda a Földre, ugyanis 7,5 tonna – a korábbi jelentések alapján 10 tonna – mérgező üzemanyag van az üzemanyagtartályában.

A következő híreink is érdekelhetik:

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?

[singlepic id=2759 w=320 h=80 float=left]Robert Kubica, a Renault istálló lengyel versenyzője kihagyja a jövő évi Forma-1-es szezon elejét. A pilóta ...