2014. január 5. 18:46.

Évente több millió m2 laminált padló kerül a háztartásokba. Komfortosabbá teszi látványosabbá varázsolja lakásunkat, miközben hosszú távú használati elem is egyben.

Nagyon fontos, hogy a laminált padló csak akkor tud sok-sok éven át hiba nélkül “működni” ha fektetésénél néhány szabályt betartunk.

A parkettánk fektetése előtt fontos tudnunk, hogy milyen fogadó felületre érkezik a termék. Több aljzatra is lefektethető a padló. Általános, hogy betonra úsztatjuk a megvásárolt laminált padlót, de a fogadó felület lehet már meglévő hideg (járólap) vagy melegburkolat (laminált padló, fa parketta, hajópadló) is.

laminált padló

Laminált padló

Nézzük most meg, hogy az egyes aljzatok milyen előkészületeket igényelnek:

Esztrichre történő fektetés – (beton)

Amennyiben új építésű családi házba helyezik le a vásárlók a laminált terméket, úgy szinte minden esetben esztrichre (betonra) történik az úsztatás ma már. Az úsztatás szót azért használjuk, mert a ragasztás nélküli billenő klikkes padlók fektetését a szaknyelv – úsztatásnak – nevezi. Ezért halljuk több helyen, hogy úsztatott padló vagy parketta.

Amennyiben beton a fogadó felület, úgy alap követelmény, hogy száraz, nedvességtől mentes aljzatra fektessük a parkettát. Ne tévesszen meg senkit, hogy néha padlót, néha pedig parkettát írok. Mindezt azért teszem, mert van, aki laminált padló és van, aki laminált parketta kifejezést használ!
Lényeg hogy a beton aljzatunk nedvességtartalma ne haladja meg a 2 CM%-ot. Ezt természetesen csak műszerrel lehet megmérni, ami a burkoló szakemberek rendelkezésére áll!
Nem szabad ezzel spórolni, mert a felpárolgás később kárt tehet a padlónkban és komoly egészségkárosító penészek és gombák keletkeznek a parketta alatt.

Még egy fontos betonozási követelményről kell, hogy szóljak. Igaz, a parkettázáskor már késő ezen változtatni, de hiszem, hogy az építő szakemberek megfelelően gondoskodtak az udvar, előkert és a lakás betonozása közötti szigetelő rétek kialakításáról. Ez azért fontos, mert a beton vízvezető képessége nagy, így a terasz betonjába beszivárgó víz, közvetlenül be tud jutni a szoba aljzatába és kipárolgáskor szintén gondot okozhat!

Nézzük tovább a beton aljzatunkkal szemben támasztott követelményeket. Nagyon fontos, hogy a felület sima legyen. Nem lehet a beton hullámos, repedezett és „csücskös”. A laminált padló gyártók általában 3 mm-nél nagyobb felületi egyenetlenséget nem engednek meg, amit megfelelően kommunikálnak is a csomagoláson. Tehát ezt érdemes a szobában megmérni egy egyenes léc vagy vízmérték használatával. Ha a különbség nagyobb 3 mm-nél, úgy aljzatkiegyenlítő használata javasolt! (http://budapest-parketta.hu/termekeink-parketta-kiegeszitok-aljzatkiegyenlitok)

Aljzatkiegyenlítés

Aljzatkiegyenlítés

Itt is igaz az a szabály, hogy aljzatkiegyenlítést követően ki kell szárítani az aljzatot. Tehetjük ezt szellőztetéssel vagy párátlanító gép alkalmazásával. (Mivel gyártó 3 mm-t ír elő, ezért javaslom, hogy a 2 mm alátétfóliákat felejtsük el!)
A sima beton felületetet fektetés előtt porszívózzuk fel és esetleg nyirkos ruhával fel is törölhetjük!
Meglévő, tehát nem új építés esetén a beton nedvességtartalma folyamatosan magasabb a megengedett mértéknél, úgy egy szigetelő anyaggal érdemes behúzni a meglévő betont. Ez a szigetelőréteg nem engedi a nedvességet felpárologni. Ha a lakás teljesen vizes, értve ez alatt a falakat is, abban az esetben építőipari szakembert hívjunk ki, aki a teljes épület szigetelésére tud javaslatot tenni.

Fa alapú aljzatra fektetés

Van eset, hogy a már meglévő tömör fából készült parkettára szeretnék a laminált parkettát fektetni. Olyan eset is van, hogy laminált padlóra helyezünk egy újabb padlót. Kérdésként merül fel, hogy lehet-e?
A válaszunk minden esetben az, hogy igen! De érdemes néhány szabályt itt is betartani.
Klasszikus csaphornyos, lamella parketta vagy akár svédpadló esetében is meg kell vizsgálni, hogy nincs-e korhadt, nedves darab az aljzatban. Ha igen, akkor ezt ki kell szedni és a helyét tömítőanyaggal kitölteni. Igaz ez a mozgó lamellákra is. Nem lehet mozgó elem a laminált padlónk alatt. Ezt is rögzítenünk kell vagy a már említett kivételt kell alkalmazni.
A felület egyenessége itt is kritérium. Nem lehet a 3 mm-es szabálytól eltérni, ezért itt speciális fára önthető aljzatkiegyenlítőt kell alkalmazni. Kiszáradást követően fektethető a parketta.

Ha a fa parketta felszedése mellett döntünk, abban az esetben egyenes beton aljzat kialakítására kell törekednünk. Ha beton volt a parketta alatt, akkor a kátrányt fel kell csiszolni, drótkefézni. Nem szabad, hogy éles, rücskös felület maradjon a betonon, mert a laminált padló alját felsérti! Ha párnafára fektetett parkettánk volt, akkor a betonozás jöhet szóba vagy az új párnafa lehelyezése, majd egy OSB lap rárögzítését követően lehet laminált padlót fektetni.

Szőnyegre fektetés

Egy fontos alapszabály van szőnyegre történő fektetés előtt, amit ha betartanak nem lesz probléma a laminált padlóval.

Szőnyeg felszedés

Szőnyeg felszedés

Szabály: nem lehet szőnyegre parkettát úsztatni! Tehát nincs más teendő, mint ezt a tanácsot betartani!

Megoldási javaslat: fel kell szedni a szőnyeget és az alatta lévő felülettel az előbb leírtak alapján eljárni!

A gyártók nem vállalnak garanciát a szőnyegre történő fektetésből eredő károkért. A puha felületű szőnyeg esetében a padló klikkrendszere mikro mozgásokat végez a lépések hatására, mert nincs stabil szilárd anyag a padló alatt. Ez egy idő után a parketta elmozdulásával, repedésével járhat. A gombásodás, atka és egyéb baktérium tápanyaghelyéről nem is beszélek, ami a parketta és a saját egészségünkre is ártalmas!
Ha ezeket a tanácsokat betartjuk akkor már csak a technológiai sorrendet kell figyelembe venni és élvezhetjük a laminált padló adta örömöket!

Cseke Zsolt
BAA csapata
www.budapest-parketta.hu

A következő híreink is érdekelhetik:
6 érv a laminált padló mellett

6 érv a laminált padló mellett

2018. február 10. 12:17.
krono

Milyen vastag laminált padlót vegyek?

2014. január 30. 22:27.

Hozzászólás írása:

Ezt olvasta már?
Bejárati ajtó és a medve nem játék

Nem írtam még soha senkinek semmit észrevételeimről. Viszont műanyag bejárati ajtó vásárlásom alkalmával olyan érzés fogott el, mint vásárlót, hogy ...